Skip to content ↓
St Andrew's Junior School  Hatfield Peverel

St Andrew's Junior School Hatfield Peverel

Who's Who

Ralf Cook 

Ralf Cook was elected as Chair of the Governing Body on 4th March 2019 having been appointed as a co-opted governor in September 2017. Mr. Cook is the designated Governor for Safeguarding/Child Protection and GDPR. Ralf volunteers as a hospital chaplain, an advisor with Chelmsford Citizens Advice Bureau and a bus driver with Chelmsford Community Transport. He also holds a leadership role with Chelmsford Salvation Army. Ralf was previously a senior principal with H.M. Revenue and Customs. His term of office finishes on 18/09/2021. Ralf has no other pecuniary interests and does not hold a Governance role in any other school or college.

 

Paul Strong

Paul Strong was elected as Vice Chair of the Governing Body on 4th March 2019,     having been appointed as a Foundation Governor in September 2017. Mr.Strong is the designated Governor for Curriculum and English/History and Geography. Paul is a qualified teacher and a keen musician, this includes playing the organ in his church.

 

Father Stephen Northfield  

Father Stephen Northfield is a Foundation Governor.  Father Stephen is the designated Governor for RE and Collective Worship. He became an ordained minister in the Church of England in 1982 and having served in a number of parishes in or around Chelmsford became incumbent at St Andrews Church, Hatfield Peverel, in 1995. Father Stephen has served on the Governing body since this time.  Apart from Church and school-related work, Father Stephen’s interests are model railways and 18th century music, in particular, the work of George Friderick  Handel. Father Stephen has no other pecuniary interests and does not hold a Governance role in any other school or college.

 

 Dr. Virginia Craig

Dr. Virginia Craig was appointed to the Governing Board in September 2015 as a community governor and now serves as a co-opted member. Dr. Craig is the designated Governor for the Pupil Premium Grant and Finance. Virginia is retired and a director of Provide. Her term of office finishes on 13/09/2019. Virginia has no other pecuniary interests and does not hold a Governance role in any other school or college.

 

Chris Streatfeild

Chris Streatfeild joined the Governing Body in September 2019 as an Associate Governor. Mr. Streatfeild is the designated Governor for Health and Safety. Chris has strong links with the school as his daughter who is now starting her Teach First training completed her work experience at St Andrew's. Chris is a STEM ambassador – so is keen to support all aspects of Science: Technology: Engineering: Maths. Chris runs a risk management consultancy with clients across the UK.  He has no pecuniary interests and does not hold a Governance role in any other school or college.

 

Michelle Chasmer

Michelle Chasmer joined the Governing Board in November 2019 as a parent governor.  Her term of office finishes in November 2022. Michelle has no other pecuniary interests and does not hold a Governance role in any other school or college.

 

Becky Black   

Becky Black was appointed in September 2019 as Headteacher prior to this she was the Deputy Headteacher at St Andrew's from January 2015. Becky has no other pecuniary interests and does not hold a Governance role in any other school or college

 

 Mrs J Barclay

Jill Barclay was elected Local Authority Governor on the 1st May 2019. Mrs. Barclay is the designated Governor for Mental Health & Wellbeing and Equality and Diversity. Jill’s volunteering history includes helping children whose first language is not English to read within London primary schools, a school governorship at a primary school also in London as well as mentoring work with young people.  Now semi-retired Jill used to be an Office, Finance and HR Manager for an international firm of architects and more recently worked for UKCP - a membership organisation and charity for psychotherapists

 

Mrs V Parker

Vicki Parker joined the Governing Body in June 2019 as a co-opted member. Mrs. Parker is the designated Governor for Maths, Assessment and Data. She has been a Primary School teacher since 2001 and is currently a supply-teacher. Her interests include exercising, baking and going to football matches.

 

Mr D Davies 

David Davies was appointed as a co opted governor in June 2019. Mr. Davies is the designated Governor for SEND. He is our LINK Governor and oversees the school website. David is a Project Coordinator for Ford Motor Company based at Dunton, Essex and has worked for Ford in various roles since 2008. David has 2 daughters who both attend the school. One in Year 3 and the other in Year 5. David also finds time to help out at the Hatfield Peverel Cub group as and when he is required.

 

Mr. B. Wallace

Basil Wallace joined the Governing Board in November 2019 as a parent governor.  His term of office finishes in November 2022. Basil has a daughter in year 3 and a son in reception at the infants school. He recently began work as a Teaching Assistant at a secondary school in Chelmsford based within its SEN department. He is planning to train as a Maths teacher later this year and so this role is giving him some vital classroom experience. His previous career has been in data modelling for UK defence research and a little web development. Basil has no other pecuniary interests and does not hold a Governance role in any other school or college.